18 ва 19 апрель кунлари Ziyo Forum ҳамкорлигида Ягона вазият маркази фаолияти доирасида «COVID-19 да интенсив терапия» дастури бўйича онлайн-ўқув машғулотлари ўтказилди.
Курс авторлари ТошВМОИ нинг анестезиология ва реаниматология кафедраси мудири тиббиёт фанлари доктори, профессор Сабиров Д.М. ва унинг бошчилигидаги кафедра жамоаси бўлди.
Журабай Марифбаевич – 50 йилдан ортиқ анестезиология соҳасида ишлаб келаётган таниқли олим.
1997 йилдан 2017 йилгача у ректор сифатида раҳбарлик қилган ТошВМОИда сўнгги ишланмалар ва дори воситалари амалиётга жорий қилинди, бир қатор халқаро илмий конференциялар ўтказилди, докторлик ва номзодлик диссертациялари ёқланди.
Бундан ташқари, курс жамоаси таркибига т.ф.н., доц. Батиров У.Б., т.ф.н., доц. М.Б.Красненкова, ассистентлар М.А.Махмудов, А.Л. Росстальная, С.К. Тараян ва С.Э. Хайдарова киришган. Курс фаолият олиб бораётган анестезиолог-реаниматологлар учун мўлжалланган. У COVID-19 зарарланганлар билан ишлаш бўйича амалий кўникмаларни, уларга керакли респираторли ёрдам кўрсатиш, шу жумладан, ўпкани сунъий вентиляция қилувчи (ИВЛ) аппаратлар билан ишлашни ўргатишни ўз ичига олади.
Бугунги кунга қадар, 6 та тиббиёт ОЎЮнинг 50 нафар тренер-ўқитувчилари таҳсил олдилар, 20 апрелдан бошлаб улар республиканинг барча ҳудудларидаги реаниматолог-анестезиологлар учун ушбу курсни ўтказадилар.
16 апрель соат 14:00 да General Electric Healthcare компаниясининг Франция бўлими томонидан ташкил этилган «COVID-19 диагностикаси ва даволаш: доктор Чжун Наньшань ва унинг жамоаси тажрибаси» мавзусида халқаро вебинар бўлиб ўтди.

В рамках работы Единого ситуационного центра 18 и 19 апреля, при организационном содействии Ziyo Forum, прошло онлайн-обучение по программе «Интенсивная терапия при COVID-19».
Автором курса стала команда кафедры анестезиологии и реаниматологии Ташкентского института усовершенствования врачей во главе с заведующим кафедры, доктором медицинских наук, профессором Сабировым Д.М.
Джурабай Марифбаевич — выдающийся деятель науки, более 50 лет занимающийся вопросами анестезиологии. Под его руководством в качестве ректора ТашИУВ с 1997 по 2017 годы были внедрены в практику новейшие разработки и лекарственные препараты, проведен ряд международных научных мероприятий, защищены докторские и кандидатские диссертации.
Помимо него, в состав команды курса вошли к.м.н, доц. У. Б. Батиров, к.м.н, доц. М. Б. Красненкова, ассистенты М. А. Махмудов, А. Л. Росстальная, С. К. Тараян и С. Э. Хайдарова.
Курс предназначен для действующих врачей анестезиологов-реаниматологов. Он включает в себя обучение практическим навыкам работы с зараженными COVID-19, по оказанию им необходимой респираторной помощи, в том числе — при работе с аппаратами ИВЛ.
К настоящему времени обучение прошли 50 тренеров-преподавателей из 6 медицинских ВУЗов, которые, начиная с 20 апреля, проведут данный курс для врачей реаниматологов-анестезиологов по всем регионам страны.
16 апреля состоялся международный вебинар, организуемый французским подразделением компании General Electric Healthcare, на тему «Диагностика и лечение COVID-19: опыт доктора Чжуна Наньшаня и его команды».